Hurok
A regényről megjelent tudósítások, kritikák

Élet és Irodalom - 2015. 03. 13.
http://www.es.hu/bod_peter;ex_libris;2015-03-11.html

EX LIBRIS

Mintha koncentrikus körök rajzolnák Kerékgyártó István életművét. Első nagyprózája, a beszédes című Vagyonregény, a magyar rendszerváltás gazdasági forrásvidékére vitt el. Szépirodalmi eszközökkel kívánta ábrázolni a kor egyik legdöntőbb jelenségét, a magánosítás (privatizáció) folyamatát. Az alkotói törekvés akkor is fontos és tiszteletet parancsoló, ha irodalmi értelemben inkább a hibákat lehet számba venni. Visszatekintve már most rendelkezik bizonyos irodalomtörténeti jelentőséggel az a tény, hogy elsőként tette a nagypróza tárgyává az 1990 utáni hazai magánosítást. A XIX. századba kalauzoló Trüffel Milán regénye után éles váltással újra jelenkori történetet írt, a nagy feltűnést keltő Rükvercet, amely a társadalom pereméről hozott hírt, és ezzel szociológiai értelemben is újdonsággal szolgált irodalmi életünkben. (Szilasi Lászlónak A harmadik híd című friss regénye nem előzmény nélküli.)

A Hurok szintén a jelenről szól, a politikai és gazdasági hatalom mindennapos működési módjáról. Ugyanarról és mégis másról és másként, mint a Vagyonregény. Az új kötetnél illúziótlanabb látleletet keveset olvastam. Mintha Dante poklába lépnénk be. Kerékgyártó valóságismerete lenyűgöző. Nem egy kávéházi Konrád osztja meg innen-onnan felszedett, ezért szükségképpen hiányos és félrevezető tudását a politikai hatalomgyakorlás mikéntjéről. A balzaci világértelmezés igénye lengi be a Hurok egymásba fonódó elbeszéléseit, noha célkitűzéseit tekintve szerényebb célokkal beéri az író, aki folytonosan arra keresi a választ: milyen (kis)világban élünk.

Ennek egyik lehetséges lenyomata a durva verbalizmus, a nyelvi inzultusok sokasága. Az arroganciának, a lefelé taposásnak, a hatalom mámorának és a kegyetlenségnek (olykor öncélú) mindennapi szertartásai. Az egyik legesélyesebb olvasata mindennek, hogy a politika ezen a kilencvenháromezer négyzetkilométeren ezt és ennyit jelent a hatalom gyakorlói számára. Primitív és vad világ a Hurok regénytere, olyan társadalmi keresztmetszetet tár elénk, amely egyszerre mutatja be a miniszteri dolgozószobában lezajló autodafékat és egy nyolcadik kerületi élelmiszerbolt kirúgott pénztárosnőjének kálváriáját. Éppen attól válik igazzá a kötet címe, hogy a zárófejezetben egy budapesti luxusszállodában nőt fogad fel a miniszter bizarr szexuális játékok (mások mellett hurokkal fojtogatás) abszolválására. Mi a vége? Olvassák el!

(Kalligram Könyvkiadó, Pozsony,2014. 170 oldal, 2600 Ft)

[ « Vissza ]